+380662416770 nata1978@i.ua natalia.o.melnyk@gmail.com

Податкове життя українського фрілансера

Копірайтер-фрілансер повинен платити податки. Та чи просто українському фрілансеру бути підприємцем в рамках податкового законодавства? Які підводні камені очікують на “самозайнятих осіб”? Ділюся власним досвідом та думками про майбутнє. 

В податковому законодавстві України слова “фрілансер” ще не існує, але є термін “фізична особа-підприємець” (ФОП). І наче б то все грамотно продумано, щоб люди, які працюють самі на себе, могли скористатися спрощеною системою оподаткування. Стимули дрібному бізнесу працювати прозоро звучать переконливо.

 • Проста реєстрація.
 • Електронний кабінет платника.
 • Електронна звітність.
 • Оплата податкових платежів онлайн.

Як воно все насправді? Пройдемося окремо по кожному пункту.

Реєстрація самозайнятого копірайтера

Хоча тексту далі трохи буде, але загалом все не дуже складно. Реєструвалася в офлайні, оскільки у Івано-Франківську податкова та ЦНАП поряд, та ще й на Сотці. Фрілансеру варто вийти з хати та ще й зайти на каву по дорозі. Але до початку активних дій потрібно визначитися з групою платника податку та з КВЕДами.

Як вибрати групу?

Починаємо з вибору групи для сплати податку. Слово “копірайтер” не знайдете в офіційних документах, тому варіанти два: друга група або третя не платник ПДВ. Щоб обрати ― беремо калькулятор і розраховуємо майбутні податки.

Єдиний соціальний внесок в обох випадках однаковий (у 2019 році був 918,06 грн/міс)

Єдиний податок різний для цих двох варіантів:

 • друга група ― 834,60 грн/міс (це у 2019 році),
 • третя група ― 5% від доходу. 

Якщо у 2019 році ви заробляєте не більше 16 тис. грн за місяць, то третя група вигідніша. Багатьох відлякує складність подання звітності, але податки все ж таки варто планувати та не переплачувати. Про звітність поговоримо далі. 

Як визначити КВЕД?

Обрати КВЕД (класифікатор видів економічної діяльності) можна за таким посиланням http://kved.ukrstat.gov.ua/. Зупинилася на двох варіантах:

 • 73.11 Рекламні агентства.
 • 58.19 Інші види видавничої діяльності.

Далі наведу покроковий приклад реєстрації ФОП третьої групи не платника ПДВ з власного досвіду.

 1. Отримала ЕЦП (електронний цифровий підпис) в Акредитованому центрі сертифікації ключів (швидко, безкоштовно, в приміщенні податкової, при собі мати флешку).
 2. Купила необхідні бланки (магазин в приміщення податкової, продавець все знає).
 3. Подала заяву держреєстратору в приміщення ЦНАПу (швидко, безкоштовно, через день забрала витяг).
 4. Подала в податкову заяву про застосування спрощеної системи (перед тим перевірте, чи не маєте податкового боргу) та книгу обліку доходів для реєстрації.
 5. За кілька днів забрала зареєстровану книгу обліку доходів.

Процедура не складна, але борги варто перевірити завчасно. Для прикладу, за вами може числитися (навіть помилково) податок на нерухомість. Підприємницьку діяльність ви зареєструєте, а от на спрощену систему перейти не встигнете. Поки будете розбиратися з боргами, “влітаєте” в податок 18% замість 5%. 

Ходити по податковій та щось виясняти ― то ще той квест. З ЕЦП можна зареєструватися в електронному кабінеті, чим значно спростити собі життя.

Електронний кабінет платника податків

Знайти його можна на сайті https://cabinet.sfs.gov.ua/. Вхід через ЕЦП та пароль, що ви придумали в при його отриманні. Не забувайте підписати Договір про визнання електронних документів для того, щоб надалі підписувати звітність онлайн. Для цього потрібно подати заяву про приєднання до договору. Знайдете її в меню електронного кабінету. 

Тут ви будете надалі формувати, підписувати та подавати податкову звітність. А також сплачувати податки та контролювати стан розрахунків. Це варто робити, бо рахунки час від часу змінюються, і ви можете сумлінно сплачувати податки на старі реквізити, а дізнатися про це лише за пів року. В результаті на вас чекає неприємний сюрприз у вигляді пені та штрафів (це історія з життя).

Однозначно, така система ― це досягнення. Хоча електронний кабінет може зависати, загалом все працює. Порада: не відкладайте подання звітності та сплату податків на останні дати. Бо саме тоді й зависає найбільше. Бігати з паперовим бланком по податковій в останній день подання звітності не побажаю навіть ворогові.

Податкова звітність ФОПа на 3-їй групі (неплатника ПДВ) та сплата податків

Тепер про ту звітність, якою часом так лякають при виборі групи. У вас буде два звіти:

 • по єдиному податку,
 • по єдиному соціальному внеску.

Звітність по єдиному податку потрібно подавати раз на квартал, вона називається податкова декларація. Маєте 40 днів на цю справу. Якщо вести книгу обліку доходів (можна в електронному вигляді), формування звіту забере у вас годину максимум. В електронному кабінеті знайдете бланк, занесете суму доходів за квартал, автоматично система проставить податок 5%. 

На сплату податку маєте 50 днів. Можна оплачувати в електронному кабінеті. Я сплачувала через приват 24, все просто та швидко. Не забудьте перевірити стан розрахунків, щоб не виникало недоїмки через якусь помилку. Переплата по одному рахунку не звільняє від пені та штрафів по іншому.

По єдиному соціальному внеску звітність подається один раз на рік. Сплачувати ЄСВ потрібно щомісяця, розраховується цей податок як 22% від мінімальної заробітної плати. Теж не забувайте все перевіряти. В мене за квартал вилізла недоїмка 12 копійок. 

Висновок: фрілансер ― це самозайнята особа, яка може сьогодні досить просто зареєструвати свою діяльність та сплачувати податки. Певний час на це доведеться виділити, проконсультуватися зі спеціалістами на перших порах також не завадить. Але загалом працювати можна, хоча іноді система глючить. 

Але все не так безхмарно. Нові зміни в податковому законодавстві не дають мені змоги поставити крапку в цій статті на такій оптимістичній ноті.

Що нового готують українським фрілансерам податкові реформатори?

Три букви РРО підняли цілу бурю серед українських підприємців. Аргументів з обох сторін лунає багато, розпишу на власному прикладі те, як бачу ці зміни для себе.

На даний час (2019 рік) якщо обсяг мого доходу за рік не перевищує 1 млн грн можна брати оплату готівкою та записувати щоденно суму в книгу обліку доходів. Все. Касового апарату мені не потрібно. 

1000000 грн / 12 міс = 83 333,33 грн (це мій ліміт на місяць)

Для копірайтера, який працює самостійно перевищити такий ліміт м’яко кажучи нереально. Я не говорю за маркетингові агенцій та людей, чиї імена перетворилися на бренд. На великі суми укладають угоди та проводять оплату через банківські рахунки. Це вже інша бухгалтерія.

Два нові закони увірвалися в життя українських фрілансерів: 

Проект Закону про внесення змін до Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг (№ 1053-1 від 06.09.2019)

Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг (№ 1073 від 29.08.2019) 

Цитата з роз’яснення на сайті податкової: “З 1 січня 2021 року використання РРО буде обов’язковим для  фізичних осіб платників єдиного податку 2, 3, 4 груп незалежно від видів діяльності.

Сьогодні ніхто не скаже точно, як мені працювати з січня 2021 року. Якими б не були благі наміри реформаторів, якщо обслуговування касового апарату буде коштувати певну суму та забирати певний час, продовжувати таку підприємницьку діяльність не буде сенсу. Яка це вийде сума та скільки часу наразі залишається для мене невідомим.

Отже, слідкуємо за розвитком подій. Далі буде …1 thought on “Податкове життя українського фрілансера”

 1. ксения says:

  ЕСВ надо платить раз в квартал

Comments are closed.

  ×

   ×