+380662416770 nata1978@i.ua natalia.o.melnyk@gmail.com

Копірайтер: професія без минулого та майбутнього

Продавати без слів неможливо. Тому з давніх-давен торгівля супроводжувалася текстами. Розвиток реклами та маркетингу створив попит на людей, які готують презентаційні матеріали та наповнюють їх дієвими словами.

Тексти для продажу пишуть маркетологи, історії брендів описують піар-менеджери, сайти наповнюють словами SEO-шники, соцмережі компаній ведуть SMM-менеджери. Але все встигати неможливо, а писати не всім подобається. Так виникає потреба шукати копірайтера, тобто автора рекламних та презентаційних текстів.

На копірайтера не вчать, диплом не видають. Але водночас вони потрібні. Їх навіть вже почали вносити в перелік професій, що зникнуть за 15 років. Пропоную разом розібратися в цій дивній професії.

Минуле копірайтингу

Копірайтер розхвалює чужий товар за гроші, якщо чесно і просто робити визначення. Коли це все почалося сказати неможливо, але поява преси, радіо та телебачення сприяла розвитку реклами. Так виникла потреба в людях, які вміють писати комерційні тексти.

Кілька історій про відомих рекламістів, що залишили свій слід. В кожного з них був власний шлях, але всіх об’єднує спільна риса: вміння заробляти гроші, використовуючи свій творчий потенціал.

Джон Еморі Пауерс (John Emory Powers) 1837-1919
Перший копірайтер, який працював на штатній посаді в універмазі “Lord & Taylor” або “Wanamaker's”

Сповідував принципи чесної реклами, писав простою “розмовною” мовою, друкував оголошення чітким шрифтом. Такі прості способи на той час давали відчутний ефект, тому Джон Пауерс заробляв величезні гроші написанням рекламних текстів.

Перш ніж описувати продукт, детально вивчав його характеристики. Правдиві та інформативні оголошення Пауерса так вирізнялися з загальної маси, що його називають батьком сучасної творчої реклами.

Клод Хопкінс (Claude Clarence Hopkins) 1866-1932
Автор книг “Scientific Advertising” та “My Life in Advertising”

Один з перших рекламістів та творець сучасного прямого маркетингу. Хоча Хопкінс так і не наважився заснувати власну рекламну агенцію, він був одним з перших високооплачуваних копірайтерів.

В основі його успіху лежить не талант, а дивовижне працелюбство. Почав працювати з 9 років, його робочий день часто тривав до 16 годин. Не маючи спеціальної освіти, Хопкінс не лише створив багато успішних рекламних продуктів, але перший систематизував створення реклами, використовуючи науковий підхід.

Він не цікавився створенням бренду, в тому числі особистого. Клод Хопкінс розглядав рекламу, як продавця конкретного товару. Навіть його біографічна книга більше схожа на посібник для маркетологів.

Раймонд Рубікам (Raymond Rubicam) 1882-1978
«Steinway. The Instrument of the Immortals» (реклама рояля фірми “Steinway”)

Американський підприємець, засновник рекламного агентства «Young & Rubicam». Син журналіста німецького походження та поетеси-француженки, безумовно, був талановитим хлопцем. Але його дитинство та навчання закінчилися рано, в 15 років Раймонд Рубікам став сиротою та почав самостійно заробляти на життя. Він багато читав, працював і вдало будував свою американську мрію.  

В рекламній сфері його можна назвати першим, хто почав вивчати цільову аудиторію та говорити людям те, що вони хочуть чути. А ще Рубікам вмів підбирати персонал так, що конкуренти заздрили. Саме це було секретом неймовірного успіху рекламного агентства, яке налічувало 250 працівників.

Еліас Левіс (Elias St. Elmo Lewis) 1972-1948
Автор відомої маркетингової формули AIDA: attract attention, maintain interest, create desire, get action.

Захисник реклами, як потужного засобу впливу на формування громадської думки. Автор відомої формули, за якою копірайтери пишуть тексти досі. Еліас виходець з родини відомих політиків, що отримав відповідну освіту та фінансові можливості для старту. Засновник компанії “The Advertisers’ Agency”, президент Національної асоціації менеджерів з реклами. Прославився не як підприємець, а як теоретик реклами. Формулу AIDA знає кожен маркетолог.

Вільям Бернбах (William Bernbach) 1911-1982
"Think Small" (реклама автомобіля “Volkswagen Beetle”)

Легендарна особистість в історії американської реклами, один із засновників агентства «Doyle Dane Bernbach» (DDB), прихильник творчої складової рекламного бізнесу.

Вільям з дитинства любив читати та писав вірші. Закінчив університет та отримав степінь з англійської літератури. До створення реклами підходив творчо, не бачив сенсу працювати за шаблонами. Поєднав копірайтерів та дизайнерів в одну команду, що дало відчутний результат. Агентство DDB називали найкращою школою копірайтерів.

Девід Огілві (David Mackenzie Ogilvy) 1911-1999
«At 60 milws a hour the loudest noise in this new Rolls-Royce comes from the electric clock» (реклама автомобіля “Rolls-Royce”).

Американський підприємець родом з Шотландії, засновник рекламного агентства “Ogilvy & Mather”. Попри скромне фінансове становище багатодітної сім’ї, Девід мав шанс здобути освіту. Багато працював в різних сферах, та врешті приїхав в США з метою створити успішний рекламний бізнес, що йому вдалося.

Заснував власне рекламне агентство у 38 років, маючи за плечима незакінчений коледж, досвід кухаря, комівояжера, дипломата і фермера. Та велике бажання працювати в рекламному бізнесі, де в його віці було пізно ставати найманим працівником. Його компанія стала успішним рекламним агентством міжнародного рівня.

Девід Огілві розробив і вперше застосував на практиці створення бренду та персоналізацію ринкового продукту. Коли відійшов від керівництва власною компанією, оселився в Франції, де написав кілька видатних книг по маркетингу і рекламі.

Россер Рівз (Rosser Reeves) 1910-1984
«M&M’s. Melts in your mouth, not in your hands»

Американський рекламіст, автор стратегії унікальної торгової пропозиції (УТП).

Освіта хіміка та робота бухгалтера були не для нього, Рівз шукав своє покликання та став відомим рекламістом. Кинга Россера Рівза “The Reality of Advertising” про те, як продавати одним реченням, досі є корисним підручником для маркетологів.

Він був одним з перших, хто рекламував не лише цукерки, але й політиків. Може саме тому Рівз досить швидко втомився від рекламного ремесла та вийшов на пенсію.

Однозначно, копірайтинг зародився і розвивався в Америці, як вся маркетингова та рекламна справа. В тогочасній Європі людей більше хвилювало питання “як вижити?”, а не “що купити?”. Та все ж життя тривало, рекламний бізнес з’являвся і на території України. Хочу згадати ще одного успішного рекламіста.

Роман Шухевич 1907-1950
Свій до свого по своє

Народився в сім’ї галицьких священиків, отримав дві вищі освіти та військово-патріотичне виховання. Відомий широкому загалу, як комадир УПА. Але в житті Романа був один вдалий комерційний проект саме в царині реклами.

Він заснував першу в Україні рекламну фірму “Фама”, яка діяла з березня 1937 року по вересень 1939 року. За такий короткий термін було відкрито кілька осередків та охоплено всі напрямки діяльності в рекламній справі: від текстів оголошень до дизайну вітрин. “Фама” була успішним комерційним проектом Романа Шухевича.

Перелік відомих людей, які залишили слід в історії реклами можна продовжувати. За кожною такою постаттю проглядається одна закономірність: вони не працювали за встановленими правила, були не зручні для інших, створювали власний бізнес. Ці люди порушували догми та досягали успіху.

Я б не назвала їх копірайтерами в сучасному трактування цього слова. Це швидше бізнесмени, одним з напрямків роботи яких був копірайтинг. Хоча комунікації між людьми змінюються, досвід цих велетів реклами варто вивчати сучасним маркетологам та копірайтерам. Це основи професії, яка все-таки має минуле.

Копірайтинг в сучасному світі

Скільки сьогодні є копірайтерів проаналізувати складно. Існують штатні посади у рекламних агенціях і великих компаніях, а також багато фрілансерів, зареєстрованих на різних біржах. Ще є спеціалісти, які не розглядають копірайтинг як основну професію, а швидше як тимчасовий підробіток.

Взяла цифри з двох ресурсів, на яких зареєстрована. Складається наступна картина.

  • На українській біржі Freelancehunt зареєстровано 18154 копірайтерів та 38518 фрілансерів у категорії “робота з текстами”.
  • На міжнародній біржі Freelancer зареєстровано 13507 копірайтерів та 29492 фрілансерів у категорії “content writing”.

Копірайтерів багато. Але при цьому їх продовжують шукати, як не дивно. А завдання перед ними ставлять дуже різні.

Приблизний перелік того, чим займається копірайтер:

Технічне завдання теж буває від чітких вимог SEO з ключовими словами та кількістю знаків до креативного “не знаю як, але ви подумайте”. Сьогодні ця дивна професія поєднує в собі математичний підхід до вирішення завдання та креативне мислення. Працювати за шаблонами, попри колосальні напрацювання попередників, ну ніяк не виходить.

Професія копірайтер: що далі?

Світ змінюється. Цільова аудиторія може не дивитися телевізор та не сприймати стандартну рекламу. Соцмережі перевертають стандарти, які існували роками, та створюють нову реальність. Продавати стає все складніше. Тексти по шаблону вже нікого не влаштовують. То ж відповісти на запитання, чи є майбутнє у професії “копірайтер” неможливо.

Думаю, потреба в стандартних текстах на кількість знаків зникне дуже скоро. Це не складно автоматизувати. Але залишиться те, що не під силу жодному роботу. Це креативність, спонтанність та непередбачуваність. Вміння писати неочікувано та виділятися словом з великої маси інформації. Можливо виникне нова професія “письменник комерційних текстів”. Це вже буде інша історія, про нових копірайтерів.

Використані джерела:

Список копірайтерів https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_copywriters

Дані сервісів https://freelancehunt.com/ та https://www.freelancer.com

    ×

      ×